Morze Martwe

Drukuj

 

"Morze Martwe jest najbogatszym źródłem substancji leczniczych wykorzystywanych od najdawniejszych czasów. Unikalne przyrodnicze zjawisko, z wodą nasyconą do granic możliwości solami i mikroelementami, z ogromnymi pokładami borowiny, w suchym i gorącym klimacie - to fascynująca naturalna lecznica".

dr Nonna Kuchina

 

 Morze Martwe (hebr. ים המלח, Jam haMelah) leży na terytorium Izraela i Jordanii. Jest najniżej położonym i najbardziej zasolonym jeziorem na Ziemi. Ma 80 km długości i 16 km szerokości i powierzchnię 1.050 km kw. W 2006 r. lustro wody znajdowało się 418 m poniżej poziomu morza. Morze Martwe ma do 350-400 metrów głębokości.

Morze Martwe znajduje się w rowie tektonicznym, który utworzył się w wyniku pęknięcia, ponad 2 miliony lat temu. Jest jak ogromna niecka, do której wpływa rzeka Jordan.

Jedną ze szczególnych cech charakterystycznych Morza Martwego jest bardzo duże stężenie soli.
Wartość pH wynosi 8,5-9, czyli wody Morza Martwego są silnie zasadowe.

 

Morze Martwe swoją niezwykłością przyciągało uwagę greckich geografów i nawet Arystoteles (384-322 r. p.n.e.) wymienia je w swoim dziele pt. "Meteorologia". Rzymski historyk Józef Flawiusz (37-ok. 94 r.n.e.) w dziele pt. "O wojnie żydowskiej" wspomina o Jeziorze Asfaltowym, nad którym unosi się duszna woń siarki i ropy naftowej (oleju skalnego). W następnych wiekach, w dziełach rzymskiego lekarza, badacza i pisarza Galena - Claudiusa Galenusa (ok. 130-200 r.n.e.) spotykamy dzisiejszą nazwę morza - Morze Martwe oraz pełny opis jego naturalnych właściwości.

 

Skład minerałów Morza Martwego jest inny niż w typowej wodzie morskiej.

Woda Morza Martwego jest ponad dziesięciokrotnie bardziej słona niż woda przeciętnego oceanu. W morzach i oceanach aż 97 % soli stanowi chlorek sodu. Woda Morza Martwego ma ok. 53 % chlorku magnezu, 37 % chlorku potasu i tylko 8 % chlorku sodu. Resztę stanowi chlorek wapnia i różne pierwiastki śladowe. Zawartość potasu w Morzu Martwym jest prawie 20-krotnie wyższa niż w Oceanie Atlantyckim, magnezu - 35-krotnie, wapnia - 42-krotnie, a bromu aż 80-krotnie. 

W Morzu Martwym można znaleźć 21 minerałów, które są niezbędne dla zdrowia człowieka. 
Wysoka zawartość jonów sodu, potasu, magnezu, wapnia i bromu w Morzu Martwym, ma ogromne znaczenie biologiczne, a pierwiastki te zostały nazwane pierwiastkami życia. Potrzebują ich różne tkanki, także skóra, a niedobór minerałów w organizmie prowadzi do wielu zaburzeń i chorób manifestujących się także zmianami na skórze. Omówienie roli poszczególnych pierwiastków w organizmie człowieka znajduje się na stronie BOMK i ATS.
Więcej informacji znaleźć można także w dostępnym w internecie opracowaniu na temat leczniczych i kosmetycznych właściwości Morza Martwego.

Podczas długiego okresu istnienia Morza Martwego, na jego dnie utworzyła się warstwa osadowa iłów o grubości 100 metrów. Zawierają one 45 % soli, 5 % biomasy oraz 50 % wody.

Od wieków znane są lecznicze właściwości wody i iłów Morza Martwego. Już starożytni Rzymianie budowali tam pierwsze kurorty, a z wyjątkowych właściwości leczniczych wzmacniających ciało, regenerujących i przywracających siły witalne organizmu korzystała królowa Egiptu Kleopatra.
Sole i iły przez wieki nie miały możliwości utleniania się, więc w praktyce ich właściwości terapeutyczne są ogromne - oddziaływają na naskórek, a poprzez skórę na wnętrze organizmu ludzkiego.

Dzięki tym walorom region Morza Martwego stał się jednym z największych skupisk uzdrowisk i sanatoriów dermatologicznych. Znane są na całym świecie unikalne właściwości Morza Martwego w leczeniu wielu schorzeń oraz rozwiązywania problemów zdrowotnych, nie tylko dermatologicznych, lecz także problemów z mięśniami, reumatyzmem, chorobami układu krążenia i wielu innych.
Ponownie zapraszam do - udokumentowanego materiałami źródłowymi - opracowania na temat leczniczych i kosmetycznych właściwości Morza Martwego.


Mimo tak wielkiego zasolenia, w Morzu Martwym, w roku 1936, odnaleziono życie.
Ale o tym na stronie Życie w Morzu Martwym.

 

Kontakt

 

Zapraszam do kontaktu:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel.: +48 727 915 059

Skype: mstostrowski

Blog: http://www.michalostrowski.pl

Porozmawiajmy o biznesie: http://www.akademia-kompetencji.pl

 

Formularz kontaktowy.

 

Administracja strony

 

W przypadku stwierdzenia błędu na stronie lub innych uwag, proszę o kontakt z Administratorem strony

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Serwis wykorzystuje cookie do prawidłowego działania strony. Dalsze korzystanie oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Jeśli nie wyrażasz zgody zablokuj je w przeglądarce lub opuść stronę. Szczegóły

Wednesday the 23rd. - KONSULTANCI ZDROWOTNI I NIEZALEŻNI DYSTRYBUTORZY DR. NONA - MICHAŁ OSTROWSKI: Porozmawiajmy o zdrowiu i urodzie, 2013-2016
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates